1971 - dětský soubor byl tedy ověnčen řadou úspěchů, ocenění a uznání, ale v této době byl už velký zájem zaměřen hlavně na mládežnický soubor Jiskra. Značnou oporou souboru byli jeho zkušení vedoucí - Mariana Klementová, Vladimír Sýkora a později i Josef Řežábek. V repertoáru se objevovaly kromě písní a tanců z Čech i velmi úspěšné tance z Moravy a Slovenska. Bylo však nutné zamýšlet se nad otázkou regionality tvorby a soubor se rozhodl pro postupné zpracovávání materiálů z jihozápadních Čech. Výsledkem úsilí a ukázkou nově nalezené cesty byla premiéra Od Radyně k Čerchovu v písni a tanci, která se uskutečnila 23. 5. Významnou měrou k ní dopomohla spolupráce ing. Miroslava Šimandla s choreografkou Marianou Klementovou.
1973 - soubor Jiskra natáčí pořad pro Československou televizi.
1974 - v tomto roce soubor získal první hlavní cenu v krajské soutěži folklorních souborů v kategorii jednotlivých choreografií. Ve stejném roce úspěšně "zajiskřil" na celostátní přehlídce souborů ve Zvolenu a tehdejší NDR ve městě Gera.
1975 - z národního festivalu folklorních souborů v Třinci si soubor Jiskra přiváží čestné uznání za tanec Ku-ku (1974, hudební úpravy M. Šimandl, choreografie M. Kadlec). 25. 4. 1975 se uskutečnila premiéra Buďme všichni veselí, která byla již dílem nových mladých nástupců. Nadšení a úspěch byly obrovské a nikoho ani nenapadlo, že po tomto celovečerním představení bude následovat skoro pětiletá přestávka. A přece se tak stalo.
1976 - 1980 - toto období je na stránkách kroniky souboru Jiskra označováno jako krizové. Soubor po odchodu dlouholetých vedoucích málo vystupoval, nepracoval na novém programu a hlavně silně pociťoval nepřítomnost pevné ruky. Proto počátkem roku 1975 odešla většina tanečníků k souboru Škoda, Plzeň. V Závodním klubu zbyla jen lidová muzika a hrstka nejvěrnějších tanečníků. Východiskem byl jedině konkurz, který nikdy předtím nebylo třeba organizovat a tvrdá práce začala skoro od začátku.
1981 - je založen Dětský folklorní soubor Jiskřička, který je dodnes "líhní" nadšených muzikantů, zpěváků a tanečníků pro dospělý soubor Jiskra.
1983 - soubor slaví 25. výročí svého založení a za své umělecké výsledky je zařazen do státní reprezentace ministerstva kultury tehdejší České socialistické republiky. Výsledek? Hned ve stejném roce odjíždí reprezentovat republiku na 5. Mezinárodní folklorní festival do Dendermonde v Belgii, odkud se vítězně vrací. Pořadatelé totiž soubor vyhodnotili jako nejlepšího účastníka mezinárodního festivalu.
1985 - soubor se vrací do belgického města Dendermonde, kde je po předloňských zkušenostech již očekáván a nadšeně vítán na dalším ročníku Mezinárodního folklorního festivalu.
1986 - soubor tentokrát míří na východ a představuje se v několika celovečerních pořadech ve Sverdlovsku a v Moskvě.Poprvé také Jiskra vítá v Plzni svůj partnerský soubor Reynout z Belgie, který je plzeňské veřejnosti představen ve společném celovečerním pořadu.
1987 - soubor "jiskří" na Mezinárodním festivalu v polském Zakopaném, odkud si přiváží bronzovou čupagu, hlavní cenu v konkurzu kapel, sólistů a instrumentalistů a cenu města Nový Targ.
1988 - Jiskra natáčí pro Československou televizi film Formanskou cestou (režie: L. Váňa).
1989 - účast na festivalech v belgických městech Jambes a Dendermonde.